Skandynawskie klimaty

Moda na styl skandynawski w naszych domach i mieszkaniach ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, żeby zbliżała się ku końcowi. Modne są szarości, błękity biele, które dekoratorzy wnętrz radzą „ocieplać” kolorowymi dodatkami, najlepiej w tym samym stylu. Takich dodatków nie mogło oczywiście zabraknąć na Dekoali. Zasłony, firany, rolety, obrusy i poduszki skandynawskie są inspirowane sztuką ludów północy i wspaniale uzupełnią wnętrza mieszkań i lokali użytkowych .

A więc co mamy do zaoferowania klientom zainteresowanym skandynawskimi klimatami? Wzorów jest mnóstwo i wszystkie można sklasyfikować, jako typowe motywy skandynawskie. Ponieważ jest to moda ludowa, tak jak nasze rodzime wzory folkowe, można tu zaobserwować dużo powtarzających się motywów, inspirujących się wycinankami, haftem, robótkami na drutach. Na zasłonach, firanach, roletach, obrusach i poduszkach pojawiają się więc szlaczki jak ze swetrów, czapek czy też koców skandynawskich: w gwiazdki, dzwonki, jelenie, łosie, choinki, bałwanki, krasnale lub serduszka. W większości, jak widać króluje tematyka zimowa. Ale kolory są nie tylko zimowe. Owszem wiele wzorów jest w różnych odcieniach błękitu i bieli, ale jest również energetyzująca czerwień, soczysta zieleń, wyrazista żółć, a także czerń. Pierwowzory tych ostrych kolorów brały bowiem początek z farb czerpanych prosto z natury. Interesujące są motywy skandynawskie jakby robione na drutach. Wyglądają niby fragmenty wycięte z zimowych, grubych swetrów.

Skandynawia kojarzy nam się również z Wikingami, czyli średniowiecznymi rozbójnikami morskimi. Otóż na jednej poduszce ( podobnie jak na zasłonach, firanach, roletach i obrusach) bardzo podoba mi się wzór w rysunki różnych akcesoriów, kojarzących się z Wikingami. Jest więc rysunek toporka i tarczy, hełm z rogami, bawoli róg (na piwo?), młot, długa łódź, a nawet… golonka z kością! Myślę, że dla chłopca marzącego o dalekich wyprawach i przygodach średniowiecznych wojów taka skandynawska roleta, zasłona, firana albo poduszka byłaby fajnym prezentem.

https://www.dekoala.pl/poduszki/skandynawskie

Czytaj także:
11.02.2020

Dekoracje z wielkanocnym nadrukiem

Jeżeli szukacie sposobu na podkreślenie świątecznej atmosfery i stworzenie wielkanocnego klimatu w swoim domu, proponujemy piękne wielkanocne dekoracje z nadrukiem. Poduszki lub zasłony z wielkanocnym motywem odmienią Wasz dom i nadadzą mu świątecznego klimatu.

18.09.2017

Dekoracje pałacowe

Określenie „pałacowe wnętrze” nie jest jednolite i nie koniecznie należy przez to rozumieć, że dekoracje są ciężkie, trochę przytłaczające, ciemne, pluszowe. Pałace były przecież w różnych stylach, od prze… baroku po lekki, klasycystyczny.

06.09.2017

Kraty i kratki

Zarówno duże kraty, jak i drobne kratki i pepitki, to wzory ponadczasowe. Występują we wszystkich kulturach. Na tą małą kratkę, czarno-białą pepitkę Anglicy mówią „psi ząb”, Francuzi – „kurza stopka”, a Hiszpanie – pestka, czyli właśnie pepita. Ten charakterystyczny czarno-biały wzór był ulubionym motywem Coco Chanel.