Motywy drewna

Natura w czystej postaci to nie tylko fauna i flora. To również kamień i drewno, w przeróżnych gatunkach, kolorach i konfiguracjach. Natura wykazała się w tym temacie ogromną wyobraźnią, a my czerpiemy z niej inspiracje do dekorowania wnętrz.

Obecnie modne jest i jedno i drugie tworzywo. Buduje się z kamienia łupanego lub szlifowanego ściany albo ich fragmenty, podłogi, filary. I tu właśnie wkracza drewno. Motyw naturalnego drewna na zasłonach, firanach, roletach, a nawet poduszkach. Z wyraźnymi słojami, takimi jak na deskach rozbiórkowych, poszarzonych starością, wybielonych słońcem.

Artykuły dekoracyjne ze wzorem drewna pasują do wnętrz wykończonych kamieniem, ale też do tych z  szarym cementem, cegłą, gresem. Komponują się z surowym lnem, owczą skórą, wełnianymi kocami, zwłaszcza w kolorze ziemi. Do takiego wnętrza oprócz np. zasłon w motyw „drewniany” można dorzucić w tym samym stylu, ale w innej barwie poduszkę, drewniane podkładki, sznurkowe dekoracje, lub proste pudełka. Takie połączenia spodobają się nie tylko Skandynawom, chociaż u nich można je spotkać najczęściej.

Jeśli mamy stolik lub szafkę wykonane z modnych obecnie palet, a dodamy do tego poduszkę, zasłonę lub roletę z motywem drewnianym, stworzymy atmosferę przytulnego poddasza.

A teraz wspomnę o gustach męskich. Faceci kochają drewno. Za jego naturalność i prostą fakturę i wzory, za stonowane, naturalne kolory. No i z drewna można zrobić wszystko, lub prawie wszystko. Dlaczego więc nie rolety, zasłony, firany lub poduszki? Te z motywem drewna są malowane w deski o ulubionych męskich barwach – białych, szarych, różnych odcieniach brązu i czerni. Można nimi udekorować męski pokój, gabinet, a nawet warsztat. Prosto i surowo – bo taki styl preferują faceci.

Czytaj także:
11.02.2020

Dekoracje z wielkanocnym nadrukiem

Jeżeli szukacie sposobu na podkreślenie świątecznej atmosfery i stworzenie wielkanocnego klimatu w swoim domu, proponujemy piękne wielkanocne dekoracje z nadrukiem. Poduszki lub zasłony z wielkanocnym motywem odmienią Wasz dom i nadadzą mu świątecznego klimatu.

18.09.2017

Dekoracje pałacowe

Określenie „pałacowe wnętrze” nie jest jednolite i nie koniecznie należy przez to rozumieć, że dekoracje są ciężkie, trochę przytłaczające, ciemne, pluszowe. Pałace były przecież w różnych stylach, od prze… baroku po lekki, klasycystyczny.

06.09.2017

Kraty i kratki

Zarówno duże kraty, jak i drobne kratki i pepitki, to wzory ponadczasowe. Występują we wszystkich kulturach. Na tą małą kratkę, czarno-białą pepitkę Anglicy mówią „psi ząb”, Francuzi – „kurza stopka”, a Hiszpanie – pestka, czyli właśnie pepita. Ten charakterystyczny czarno-biały wzór był ulubionym motywem Coco Chanel.