Dekoracje pałacowe

Określenie „pałacowe wnętrze” nie jest jednolite i nie koniecznie należy przez to rozumieć, że dekoracje są ciężkie, trochę przytłaczające, ciemne, pluszowe. Pałace były przecież w różnych stylach, od prze… baroku po lekki, klasycystyczny. Co decyduje, oprócz mebli i stylu budowy pomieszczeń o ich pałacowym charakterze? Oczywiście przede wszystkim materiały i ich wzornictwo. To specjalnie dobrane rolety, zasłony, firany, obrusy i oczywiście poduszki, które obecnie grają pierwsze skrzypce.

Gdy marzy mi się pałacowy przepych, oczami wyobraźni widzę zasłony w ornamenty w kolorze butelkowej zieleni, kobaltu, starego wina, ciepłej żółci. Albo tego typu firany i takie same lub o podobnym wzorze rolety. Kilka poduszek w ornamenty w jasnych kolorach, pozwoli ocieplić ciemną, jednolitą barwę kanap, leżanek i foteli.

Podobne do ornamentów są wzory materiałów na artykuły dekoracyjne w stylu bardzo modnym obecnie boho. Niektóre motywy na zasłonach, roletach, firanach, obrusach, czy też poduszkach, to prawdziwe artystyczne arcydzieło.

Świetnie pasują do pałacowych wnętrz kwiaty i to nie koniecznie te żywe, w wazonach. Zasłony w angielskie, czy francuskie róże, hortensje, lilie, to właśnie ten pałacowy sznyt. Piękne poduszki w kwiatowe wzory na gładkich fotelach lub kanapach to przysłowiowa wisienka na torcie.

Można też sięgnąć po dekoracje azjatyckie. Egzotyczne ptaki, kwiaty wiśni, wachlarze, pagody – to synonim wygody i komfortu. Minie się osobiście bardzo podoba wzór na czarnym tle złociste liście bambusa. I niekoniecznie jest mi potrzebny pałac, żeby kupić taką poduszkę i umieścić ją na kanapie w kolorze kremowym.

A następny wpis będzie o wnętrzu w stylu klasycystycznym.

Czytaj także:
11.02.2020

Dekoracje z wielkanocnym nadrukiem

Jeżeli szukacie sposobu na podkreślenie świątecznej atmosfery i stworzenie wielkanocnego klimatu w swoim domu, proponujemy piękne wielkanocne dekoracje z nadrukiem. Poduszki lub zasłony z wielkanocnym motywem odmienią Wasz dom i nadadzą mu świątecznego klimatu.

06.09.2017

Kraty i kratki

Zarówno duże kraty, jak i drobne kratki i pepitki, to wzory ponadczasowe. Występują we wszystkich kulturach. Na tą małą kratkę, czarno-białą pepitkę Anglicy mówią „psi ząb”, Francuzi – „kurza stopka”, a Hiszpanie – pestka, czyli właśnie pepita. Ten charakterystyczny czarno-biały wzór był ulubionym motywem Coco Chanel.

17.07.2017

Motywy drewna

Natura w czystej postaci to nie tylko fauna i flora. To również kamień i drewno, w przeróżnych gatunkach, kolorach i konfiguracjach. Natura wykazała się w tym temacie ogromną wyobraźnią, a my czerpiemy z niej inspiracje do dekorowania wnętrz.